dc.description.abstract |
Сходознавству в Україні не поталанило. Заснована видатним ученим А. Кримським, ця галузь історичної науки, ледь з’явившись в Україні, була знищена сталінськими репресіями. Попри всілякі перешкоди сходознавство збереглося та розвивалося в Москві та Санкт-Петербурзі, а також інших наукових центрах колишнього Радянського Союзу, які мають нині прекрасних фахівців з історії різних регіонів Стародавнього Сходу і постачають, зокрема, й навчальну літературу. І виходячи з того, що ми всі добре розуміємо російську мову, здавалося б, нема потреби ще в одному курсі лекцій. Але це не так.
По-перше, викладання українською мовою вимагає й наявності навчального матеріалу цією мовою. Інакше не буде подолано ситуацію тотальної русифікації, тотального неграмотного користування українською мовою, яке ми постійно спостерігаємо не лише в студентській аудиторії, а всюди.
По-друге, курс з історії Стародавнього Сходу є таким складним, багатогранним та насиченим, що кожне з наступних видань завжди буде забарвлено чимось новим.
Курс написано яскраво, образно. Чільне місце посідає висвітлення культурних досягнень кожної цивілізації, розкриття повсякденного життя та побуту, творчого потенціалу народів, особливостей світосприйняття, втілених у пам’ятках мистецтва, літератури, в релігійних та філософських системах та вченнях, ментальності населення. Цим запропонований курс вигідно вирізняється серед існуючих.
Рецензент висловлює зауваження, які виходять за межі означеного курсу та стосуються головним чином генези ранньокласових суспільств. Він робить висновок, що вони ніякою мірою не впливають на основний зміст книги і їх легко усунути за нагоди перевидання, та підкреслює: «О. П. Крижанівським створено фундаментальний та, безсумнівно, оригінальний курс з історії Стародавнього Сходу. І можна привітати і автора, і студентів з появою цієї книги та висловити надію, що вона сприятиме залученню молоді до такої надзвичайно цікавої галузі історичної науки.» |
uk_UA |