Наукова електронна бібліотека
періодичних видань НАН України

Перегляд за темою "Товариство “Просвіта” як чинник формування новочасного українства на тлі національно-культурних процесів у Центрально-Східній Європі"

Репозиторій DSpace/Manakin

Перегляд за темою "Товариство “Просвіта” як чинник формування новочасного українства на тлі національно-культурних процесів у Центрально-Східній Європі"

Сортувати за: Порядок: Результатів:

  • Ivantysynova, T. (Україна: культурна спадщина, національна свідомість, державність, 2010)
    Простежено міжслов’янські контакти словаків у другій половині ХІХ ст., зокрема в добу існування Словацької Матиці (1863–1875), яка налагодила книгообмін зі слов’янськими “Матицями” та культурними осередками, особливо в ...
  • Райківський, І. (Україна: культурна спадщина, національна свідомість, державність, 2010)
    Зосереджено увагу на ставленні УСДП до “Просвіти” після Першої світової війни, коли вона еволюціонувала від часткової співпраці з Товариством до протистояння.
  • Мельник, І. (Україна: культурна спадщина, національна свідомість, державність, 2010)
    Розкрито процес зародження українського національного руху на переломі 80–90-х рр. ХХ ст. та його еволюцію, що призвела до відродження Товариства “Просвіта” і створення Народного Руху України. Значну частину матеріалів ...
  • Заброварний, С. (Україна: культурна спадщина, національна свідомість, державність, 2010)
    Визначено засади виведення критеріїв періодизації українського національного руху в Східній Галичині, які пов’язано із “зламними моментами”, що проявлялися у формуванні нових суспільних інституцій, однією з яких була “Просвіта”.
  • Середа, О. (Україна: культурна спадщина, національна свідомість, державність, 2010)
    Проаналізовано дискурс прогресу та “органічного розвою”, що у 1867 р. розвинула львівська народовецька газета “Русь”. Її дописувачі виступали за перенесення уваги із політичної діяльності на просвітні, соціальні та економічні ...
  • Пашук, В. (Україна: культурна спадщина, національна свідомість, державність, 2010)
    Проаналізовано виголошені на Установчих зборах “Просвіти” просвітницькі ідеї, які стали ідеологічною основою формування та діяльності організації.
  • Стеблій, Ф. (Україна: культурна спадщина, національна свідомість, державність, 2010)
    Простежено патріотичну працю освічених верств України впродовж багатьох віків щодо піднесення культурного рівня народу, зокрема внесок у духовну скарбницю гуртків книжників при княжих і єпископських дворах, а також в ...
  • Погребенник, Ф. (Україна: культурна спадщина, національна свідомість, державність, 2010)
    Проаналізовано політичні передумови заснування “Просвіти”, подано основні етапи його розвитку та види діяльності.
  • Федорук, О. (Україна: культурна спадщина, національна свідомість, державність, 2010)
    Есеїстичний виклад поглядів, пов’язаних із відродженням незалежності України та створенням Товариства “Просвіта”, організації, яка внесла вагому частку в розвиток української духовності.
  • Шкраб’юк, П. (Україна: культурна спадщина, національна свідомість, державність, 2010)
    Охарактеризовано просвітницько-економічні структури першої в Україні леґальної політичної партії (РУРП), які діяли паралельно з іншими просвітницько-економічними структурами в Галичині.
  • Лозинський, М. (Україна: культурна спадщина, національна свідомість, державність, 2010)
    У статті показано значення релігійного книговидання в національно-культурному житті України XIX–XXI ст., наведено факти співпраці видавництв Василіянського чину, Наукового товариства імені Шевченка і “Просвіти” у першій ...
  • Лещиловская, И. (Україна: культурна спадщина, національна свідомість, державність, 2010)
    Простежено політичні передумови виникнення Матиць у слов’янських народів, окреслено їхню роль у формуванні національних культур. Вказано на акціонерний тип їх творення та функціонування, охарактеризовано умови та види їх ...
  • Федик, І. (Україна: культурна спадщина, національна свідомість, державність, 2010)
    Охарактеризовано відновлення діяльності Товариства після Першої світової війни та окреслено його взаємини з польською владою, зокрема, вказано на політичний тиск влади на “Просвіту”.
  • Калиняк, Л. (Україна: культурна спадщина, національна свідомість, державність, 2010)
    Проаналізовано взаємини УНДО і ОУН з “Просвітою”, окреслено ідеологічне підґрунтя ставлення цих партій до різних суспільних сил та участь їхніх представників у діяльності Товариства.
  • Левик, Б. (Україна: культурна спадщина, національна свідомість, державність, 2010)
    Зосереджено увагу на важливості моралі у функціонуванні суспільства-держави, впливові на її формування відродженої Церкви та участь у цих процесах Товариства “Просвіта”.